یک یادآوری ...

شاید تا به حال این جمله معروف از رسول مکرم اسلام را بسیار شنیده باشید ، که حضرت فرموده اند :
 نعمتان مجهولتان  الصحه و الامان            
نعمت سلامتی و امنیت دو نعمت مجهول و ناشناخته اند...
اما آیا تا کنون واقعاً به مفهوم حقیقی این جمله با ارزش فکر کرده اید ؟
بسیاری از افراد حتی اگر این جمله را بارها شنیده باشند ، باز به معنای واقعی آن نیاندیشیده اند.
اما گرفتار شدن در دام روزمرگی آفت بی سر و صدا و در عین حال خانمان سوزی است که باعث می شود همه روزه بیشتر توجهمان به زرق و برق های ظاهری زندگی و برخی دغدغه های سطحی آن معطوف شود  و برخی نعمت های اصلی و اساسی زندگی را به دست فراموشی بسپریم.
در ادامه تعدادی از شایع ترین رفتارهایی که نشان دهنده برخی دغدغه های سطحی و کم ارزش این روزهای بسیاری از ماست اشاره می کنیم :
شاید  تعداد زیادی از بانوان محترم سبزواری وقتی در خیابان کاشفی قدم می زنند همه فکر و ذکرشان این است که ای کاش همین حالا می توانستند ، بعضی ازاین ظروف دکوری و وسائل قیمتی منزل را از یکی از لوکس فروشی های پرزرق و برق و جذاب این خیابان خریداری کنند.
همین خانم ها وقتی از خیابان قائم عبور می کنند ، با دیدن پرده فروشی های متعدد این خیابان که انواع و اقسام پرده های تزئینی شیک و گران قیمت را در مقابل چشم از حدقه دررفته مشتریان عرضه می کنند ، دلشان هوای خریدن جدیدترین پرده های مد روز را می کند ، حتی اگر هنوز یک سال از تعویض آخرین پرده منزلشان نگذشته باشد.
شاید بسیاری از دختران و پسران دانشجوی سبزواری و غیرسبزواری وقتی درخیابان های شریعتمدار یا 24متری انقلاب یا کاشفی به عنوان بورس های اصلی کفش و پوشاک مد روز در سبزوار ، قدم می زنند، دلشان هوای خریدن و پوشیدن جدیدترین اجناسی را می کند که با تزئینات فریبنده ای پشت ویترین این مغازه های گران قیمت چیده شده اند. حتی اگر این کفش یا لباس ها قیمت های سربه فلک کشیده چند ده هزار و حتی چندصد هزارتومانی داشته باشند.
شاید برای برخی آقایان سبزواری بسیار سخت باشد که در پاساژ ارم حضور پیدا کنند و از میان آنهمه مغازه کالای صوتی و تصویری موجود در این پاساژعبور نمایند و قیمت جدیدترین تلویزیون های LED  ارائه شده به بازار را نپرسند ، و در دل احساس نکنند دیگر آن تلویزیون LCD خانواده که چندی قبل با کلی شوق و ذوق برای منزل تهیه کرده اند ، در مقابل جدیدترین تلویزیون های امروز بازار ، برایشان بی ارزش شده است.
بسیاری از همشهریان نیزکه در محله های معمولی ، متوسط یا حاشیه ای شهر ساکن هستند ، شاید وقتی که سواربر یک اتومبیل از کوچه و خیابان های شمال شهر سبزوار مثل بولوار پاسداران ، چهاراره ولیعصر(سونالوکس) ، میدان لاله ، اطراف پارک شهربازی ، پارک بعثت ، یا محله های شیک قدیمی مانند عظیمیان و ابومسلم  می گذرند ، با نگاه به تمیزی وسکوت محیط و شکوه و عظمت ساختمان های تجاری و مسکونی ویلایی یا آپارتمانی موجود در این خیابان ها با خود آرزو کنند کاش منزل یا محل کار ما در یکی ازاین محدوده ها بود ...
اما غافل از اینکه شاید همین حالا ، برخی موقعیت ها و امکانات مادی و معنوی در اختیار خودشان باشد ، که مورد حسرت و آرزوی بسیاری از همشهریان یا هموطنان عزیز دیگر است.
چنان که در ابتدا گفتیم سلامتی یکی از مهمترین نعمت هایی است که بیشتر این افراد و شاید همه ما تا حد زیادی از آن بهره مندیم اما توجه کافی به آن نداریم.
 البته وقتی از سلامتی صحبت می کنیم ، منظورمان هرگز سلامتی کامل و صد در صدی نیست. چرا که پرواضح است بالاخره هر فردی آن هم دراین دوره و زمانه ، دچار برخی امراض و بیماری ها خواهد بود. اما مادامی که با وجود برخی بیماری ها ی شایع نظیر فشار خون ، ضعیفی مختصر چشم ، سنگ ساز بودن کلیه ، میگرن های موقت و ... انسان بتواند بدون وابستگی به دیگران و بدون صرف هزینه های درمانی گزاف ، زندگی ساده و طبیعی خود را داشته باشد ، یک فرد سالم تلقی می شود. با این حساب بسیاری از ما افراد سالمی هستیم. اما هرگز قدر این سلامتی را نمی دانیم.
تنها ممکن است زمانی به وجود این نعمت با ارزش پی ببریم که خدای ناکرده سلامتیمان به خطر بیافتد. اما برای انسان های عبرت پذیر واهل بصیرت ، صرفاً تجربه مستقیم بیماری لازم نیست.
چنین افرادی می توانند دردر شهر و منطقه محل زندگیشان به هنگام مواجهه با برخی بیماری های صعب العلاج و بیماران دردمندی که ، دچار مشکلات زیادی در زندگی شده اند ، پی به ارزش و اهمیت سلامتی فعلی خود ببرند و دیگر کمتر به دنبال دغدغه های پوچ و سطحی زندگی  روزمره خود بروند.
راستی آیا در بین همه مشغله ها و امورات روزمره زندگیتان وقتی را هم به این اختصاص می دهید که ببینید در جایی از همین شهر محل زندگی شما همشهریان عزیزی هستند که سالهاست دچار برخی بیماری های صعب العلاج شده اند که به واسطه این بیماری ها هم باید درد زیادی را تحمل کنند و هم هزینه های فراوانی را بپردازند و دست آخر شاید معلوم هم نباشد که نتیجه مثبتی به دست بیاورند !
اگر تا کنون چنین نبوده است ، ما به شما توصیه می کنیم برای قدردانی هرچه بهتر از نعمت هایی که هم اکنون در اختیار دارید ، از این به بعد در خلال امور روزانه زندگیتان کمی هم به این مسائل بیاندیشید. یا حداقل همین حالا که این مطلب را در مجله اسرارنامه مطالعه می کنید ، به زوایای مختلف آن دقیق شوید.
و بدانید که متأسفانه در همین شهر سبزوار ، که ممکن است ، هریک از ما با همان دغدغه های سطحی اشاره شده در ابتدای این متن، از خیابان ها و محلات گوناگون آن عبور کنیم و لذت لحظات شیرین سلامتی و امنیت را به کام خود تلخ نماییم  ، همشهریانی هستند که با برخی بیماری های سخت دست و پنجه نرم می کنند. بیماری هایی که شاید حتی در دنیا نادر بوده و تا کنون هیچ درمانی برای آن پیدا نشده باشد.
بیمارانی که چون آنها را مانند دیگر افراد سالم و عادی دائماً در رفت و آمد های روزانه نمی بینیم ، گاهی فراموش می کنیم که هستند و شاید همین حالا به یک کمک مالی یا محبتی ما نیاز داشته باشند.
اما خوشبختانه در مقابل این غفلت عمومی که دامن بسیاری از افراد را می گیرد ، هنوز در جامعه ما انسان های بی شماری نیز هستند ، که نوعدوست و وظیفه شناسند. انسان های خیرخواهی که نه تنها فراموش نکرده اند ، از نعمت سلامتی برخوردارند ، بلکه شکرانه این نعمت بزرگ را در کمک رسانی و دستگیری از نیازمندان و بیماران صعب العلاج قرار داده اند. و با تشکیل موسسات خیریه وجذب مشارکت های مردمی ، به مسیر خیری قدم گذاشته اند ، که از آن انشاالله روسفیدی دنیا وآخرت نصیبشان خواهد شد.
در ادامه این متن تصمیم داریم به معرفی یکی از این موسسات خیریه در شهر عزیزمان بپردازیم. موسسه ای که به واسطه پشتیبانی افراد متخصص و چهره های سرشناس مردمی ، موسسه ای معتبر و توانمند محسوب می شود و جا دارد که از جانب سایر همشهریان سبزواری نیز حمایت های کافی را دریافت دارد.
موسسه خیریه حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج حضرت علی اصغر(ع) سبزوار.
این موسسه به عنوان یک سازمان غیر دولتی (NGO) در جهت بهبود وضعیت بیماران خاص و صعب العلاج شهرستان سبزوار شروع به کار نموده است.
در حال حاضر بیش از 60000 بیمار خاص در کشور وجود دارند که از این تعداد ، 250 نفر در شهرستان سبزوار به سر می برند . جدا از بیماران خاص (دیالیز- پیوند کلیه – تالاسمی – هموفیلی - MS) تعداد زیادی از افراد ، از بیماریهای سخت درمان رنج می برند که به جز بار روانی و عاطفی تحمیل شده بر خانواده و فرد بیمار، از نظر درمان و هزینه آن نیز دچار مشکل بوده و چه بسا به علت مشکلات مالی درمان را شروع نکرده و یا در نیمه رها می کنند.
از آنجا که فعالیت فعلی بخش دولتی پاسخ گوی مشکلات و نیازهای موجود در عرصه سلامت بخصوص در رابطه با بیماریهای فرض نیست ؛ در بسیاری از شهرها ، سازمانهای غیر دولتی در جهت حمایت از این قشر آسیب پذیر تشکیل شده اند.
با توجه به آمار بالای بیماری در سبزوار ، نبودن موسسه ای که متولی این بیماران باشد احساس می شد ؛ لذا به همت عده ای از مسئولین و خیرین هسته اولیه تشکیل این موسسه در تابستان سال 1386 در سبزوار شکل گرفت . پس از تنظیم اساسنامه توسط هیئت موسس و تایید آن توسط هیئت امنا ، اقدامات قانونی جهت ثبت رسمی آن شروع و در نهایت در اردیبهشت 1387 این موسسه به ثبت رسید و به عنوان اولین اقدام ، نخستین همایش بیماران خاص و خیرین رادر اواخر اردیبهشت 1387 در محل سالن دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار برگزار کرد . بودجه مورد نیاز موسسه جهت فعالیت ها و برنامه ها عمدتا از طریق کمک های مردمی و نیز افراد حقوقی و نهادهای غیر دولتی تامین می شود .